Dlaczego ciągle stoisz w miejscu?

Zaobserwowałam, że wiele kobiet mierzy się z podobnym wyzwaniem. Mają plany, marzenia i aspiracje. Chciałyby zmienić pracę, założyć firmę, zrealizować swój pomysł. Mimo chęci nie robią tego, na czym im zależy albo szybko się wycofują. Przeżywają rozterki, nie dlatego, że odpuściły, ale z powodu nieustannie powracających jak bumerang myśli, że powinny coś dla siebie zrobić, a tego nie robią. Idąc tym tokiem myślenia, przejmują się, bo nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Im dłużej stoją w miejscu, tym ich poczucie sprawczości maleje, a poziom samooceny spada.

Każdy z nas ma do dyspozycji tyle samo czasu, czyli 24 h. Aby zacząć wdrażać w życie zmiany, potrzebujemy zmodyfikować nasz codzienny rozkład jazdy tak, by znaleźć czas na nowe przedsięwzięcia. Nowe działania nierzadko wymagają rezygnacji z czegoś lub wykonywania dotychczasowych codziennych czynności w krótszym czasie niż do tej pory. Mamy tendencję, zwłaszcza kobiety z dziećmi, że kiedy mamy coś dla siebie zrobić, natychmiast w głowie zapala nam się światełko ostrzegawcze — na pewno stracą na tym moje dzieci i rodzina. Tak na marginesie, strata czegoś w ekonomii behawioralnej wiąże się z doświadczeniem bólu dwukrotnie silniejszego niż samej radości z zysku.

 

Poznaj 5 kluczowych powodów, przez które odkładasz siebie na później!

1. konflikt kluczowych wartości

Jedną z ważniejszych wartości jest rodzina. Przypomnę, że każdy ma jakieś wartości, nawet jeśli sobie ich do końca nie uświadamia. Wartości określają, kim jesteśmy, jak żyjemy i jak traktujemy innych ludzi. Podejmowanie działań w oparciu o nie, sprawia, że żyjemy w zgodzie ze sobą. Życie w zgodzie z wartościami przynosi wewnętrzny spokój i satysfakcję, energię do działania. Dlatego, zamiast wybierać pomiędzy tym, co jest dla nas najważniejsze w życiu, pomiędzy rozwojem zawodowym a rodziną, warto przekierować naszą uwagę na inny w życiu obszar jak pożeracze naszego czasu i energii. Mogą to być:

– perfekcjonizm (warto odpuszczać, obniżać poziom wymagań wobec siebie)

– postawa uległa (rozwijaj postawę asertywną)

– takie sytuacje, po których mamy wyrzuty sumienie, że zmarnowaliśmy tylko czas (zidentyfikuj te momenty i następnym razem stopniowo przeznaczaj na nie mniej cennego czasu).

2. przekonania

Przekonania to nasza prawda o świecie, zjawiskach, ludziach i o nas samych, w którą wierzymy i która wpływa na nasze decyzje, zachowania. To nasze  przeświadczenie o czymś, które nie musi mieć wiele wspólnego z rzeczywistością. Jest naszą interpretacją sytuacji i opinią, którą sobie wyrobiliśmy na jakiś temat,  np. w wyniku różnych doświadczeń w życiu. Niektóre przekonania są dla nas niekorzystne, gdyż blokują nas w działaniach.                                                                                                             

Nie zmotywują nas do działania żadne z poniżej ↓↓↓

“nigdy nie zrobisz tego dobrze”

“na pewno nie uda Ci się”

“to nie ma żadnego sensu”

“wszyscy są ważniejsi, ja się nie liczę”

“jestem do niczego”

“widocznie jest coś ze mną nie tak”

Anthony de Mello o przekonaniach –

“Jest tylko jedna przyczyna nieszczęścia: fałszywe przekonania, które masz w głowie. Przekonania tak popularne, tak ogólnie uznane, że nigdy nie wpadniesz na to, by je podważyć”.

Praca freelancera wymaga posiadania odpowiedniego zestawu kompetencji oraz takich postaw, które pomogą się rozwijać i przynieść oczekiwane rezultaty.

3.umiejętności

Kobiety na urlopie macierzyńskim coraz częściej rozważają pracę roli Wirtualnej Asystentki. W dużej mierze kierują się sytuacją, w której się znalazły lub nie chcą wracać do swojego pracodawcy. Interesuje je perspektywa pracy w domu, na swoich warunkach, bez usprawiedliwiania się, że potrzebują wziąć wolne na wizytę z chorym dzieckiem do lekarza.

Tylko nie do końca zastanawiają się, czy mają predyspozycje do pracy samodzielnej. Czy taka forma pracy, środowisko i charakter są dla nich odpowiednie? Oczywiście powodzenie zależy od bardzo wielu czynników – nie tylko od osobowości i kompetencji. Pewne umiejętności i predyspozycje oraz posiadana wiedza mogą pomóc w osiągnięciu biznesowych sukcesów, dlatego warto zawczasu sprawdzić nasze mocne i słabe strony. 

Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie bilansu zawodowego. Zasadniczo, zanim otworzysz działalność gospodarczą, powinnaś rozważyć kilka kwestii, które będą miały kluczowe znaczenie dla jej powodzenia. 

KLIKNIJ i sprawdź, co dla Ciebie przygotowałam – Projektowanie kariery.

4. szybkie efekty

Chcemy szybciej, natychmiast, czym prędzej. Jesteśmy niecierpliwi. Chcemy szybko widzieć rezultaty naszego wysiłku. Realizację naszych marzeń można przyrównać do dużego projektu, który rozciąga się w czasie i jestem pewnym procesem. Wymaga wytrwałości, umiejętności czekania i doświadczania po drodze trudności. Brak szybkich efektów rodzi frustrację, porażki zniechęcają. Nieraz, żeby zmienić swoje życie trzeba wyjść z utartych schematów, wejść na nowe tory, podjąć wysiłek i zaryzykować. Porzucić przyzwyczajenia, a z determinacją i konsekwencją realizować swój plan. 

5. brak wiary w siebie

Brak wiary w siebie to częsty powód niezdecydowania i niepewności. Bycie chwiejnym i zależnym od tego, co mówią inni, nie jest dobre. Dopada nas milion wątpliwości, brakuje odwagi. Dobra relacja z samą sobą, zaufanie do siebie, uważność na swoje potrzeby i otoczenie budują wewnętrzną siłę, nadają głębię i sens. Bycie wiernym sobie to postawienie na swoim, reagowanie na swoje potrzeby, bycie ważną! Świadomość siebie i tego, czego się chce w życiu, wyzwala energię do działania. 

A jaką Ty masz relację z samą sobą? Czy jesteś dla siebie dobra? Czy akceptujesz swoją bezradność? 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *