„Jak człowiek wierzy w siebie, To cała reszta to betka.”

Dawniej wydawało mi się, że talent jest najważniejszy. Zastanawiałam się, w czym jestem dobra, co potrafię robić najlepiej. Eksplorowałam, sprawdzałam, szukałam.

Podzielę się z Tobą, krótką historią mojego odkrycia. Bardzo chciałam śpiewać, a jeszcze bardziej być częścią zespołu! Mimo przeciętnego głosu należałam do chóru, a z czasem dołączyłam do zespołu muzycznego. Nie wyróżniałam się na tle innych i nie miałam spektakularnych osiągnięć.

“Śpiewać każdy może,
Trochę lepiej, lub trochę gorzej,
Ale nie oto chodzi,
Jak co komu wychodzi.
(…)
Jak człowiek wierzy w siebie,
To cała reszta to betka.” (J. Kofta)

Jednocześnie moją mocną stroną była wiara w siebie i determinacja. To one pomogły mi osiągnąć cele i zaspokoić wewnętrzną potrzebę bycia częścią grupy fajnych osób. Z innymi o wiele łatwiej mi się śpiewało! Natomiast jeśli chcemy mieć przewagę, to jednak praca na mocnych stronach daje nam taką szansę. Tym bardziej, jeśli do tego dołączymy wiarę w swoje możliwości, nasze szanse się zwiększają.

Co sprawia, że wierzymy w siebie?
- Poznanie siebie!

Wiara w siebie wzrasta, kiedy działamy i dobrze nam to wychodzi. Im w większym stopniu bierzemy odpowiedzialność za siebie, tym odważniej wpływamy na nasze życie.

Praca zespołowa jest szalenie ważna! Dla niektórych osób jest wręcz podstawą, na której rozwijają swój potencjał. Dla nich liczą się wspólne cele, przebyta droga, a ostatecznie świętowanie wygranej. Innymi słowy, w grupie jest siła! Praca w zespole to również umiejętności społeczne i interpersonalne.

 Poznaj najważniejsze kompetencje i postawy cenne w pracy w zespole:

 • odpowiedzialność za własną pracę, od której zależy powodzenie całego zespołu
 • inteligencja emocjonalna
 • umiejętność komunikacji, bez interpretacji, domysłów
 • otwartość na wskazówki i pomysły innych
 • umiejętność dopasowania się tak, by zrezygnować z własnych celów, granie do wspólnej bramki
 • umiejętność dawania i przyjmowania feedbacku
 • umiejętność współpracy z odmiennymi temperamentami
 • rozwiązywanie problemów
 • nastawienie na partnerstwo
 • umiejętność budowania dobrej atmosfery
 • otwartość na dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem
 • pozytywne nastawienie i pogodne usposobienie

Analizując ogłoszenia o pracę na różnorodnych stanowiskach, jedną z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców kompetencji jest właśnie umiejętność pracy w grupie. Większość zawodów wymaga współpracy, coraz bardziej popularne stają się projekty w zespołach rozproszonych lub które łączą pracowników z różnych działów. Jeśli chcesz pracować jako freelancer, prowadzić własną działalność, tu również liczy się współpraca z Twoim klientem.

A jak to jest u Ciebie? Wybierasz pracę samodzielną czy masz predyspozycje do pracy zespołowej? Mam jeszcze drugie pytanie – Co możesz dodać do listy postaw i umiejętności, które sprzyjają pracy w zespole?

Miłego dnia,
MS

PS. Śpiew jest umiejętnością, którą można się uczyć i rozwijać.

PS. Dawniej wydawało mi się, że talent jest najważniejszy i wciąż tak myślę. Jednak talent bez wiary w jego możliwości, odbiera radość z jego posiadania a jemu samemu potencjał.

PS. Dołącz do grupy na Facebooku „Poznaj swój potencjał zawodowy by Magda Sobecka”, w której zachęcam Was do odnajdywania w sobie mocnych stron i predyspozycji, a także potencjału zawodowego. A jeśli chcesz popracować indywidualnie nad poznaniem swych predyspozycji z doradcą kariery to zajrzyj jaką propozycję współpracy dla Ciebie przygotowałam TUTAJ.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *