Nie rozumiejąc siebie, trudniej nam zrozumieć innych.

Kto marzył, by choć na chwilę zamieszkać na bezludnej wyspie, wśród pięknej zieleni, fal, które rozbijają się o stromy brzeg klifu. Zamieszkać z dala od innych, zwłaszcza gdy nasze relacje nie układają się po naszej myśli. domu i ma to ogromny wpływ na nasze relacje.

Jako ludzie jesteśmy zaproszeni do podróży, w której świeci słońce i pada deszcz. Czasami nawet niebo zagrzmi. To wędrówka, w której możemy wzrastać przy innych, by móc dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. Nasze interakcje z innymi są dla nas wyzwaniem, zderzeniem się ze swoimi mocnymi, jak i słabymi stronami, różnicą zdań, przeciwstawnymi cechami charakteru i innymi życiowymi postawami. Życie jest pełne niespodzianek i w związku z tym również pełne różnych emocji.

 

W życiu osobistym

Na ogół podświadomie przebywamy wśród ludzi, którzy nas uszczęśliwiają, z którymi miło jest wypić kawę czy jesienną pachnącą herbatę. Mamy znajomych, podobnych do nas pod względem sposobu komunikowania się, ze zbliżonymi wartościami, problemami, celami osobistymi i zawodowymi. Otaczamy się osobami, przy których dobrze i komfortowo się czujemy, przy których możemy być sobą. Doświadczamy bliskości, zrozumienia i akceptacji, nasze poczucie bezpieczeństwa jest wtedy nasycone.

Kim się jeszcze otoczamy?

Spotykamy się również ze znajomymi, z którymi się wzajemnie uzupełniamy, o ile odpowiada to dwóm stronom. I tak na przykład, kiedy lubimy dużo mówić, dobrze się czujemy w towarzystwie osób, których mocną stroną jest słuchanie i odwrotnie. Kiedy jesteśmy skryci i małomówni czujemy się komfortowo w towarzystwie osób, które lubią się rozgadywać. Widujemy się też z ludźmi, którzy mają cechy, których sami nie mamy, a które podziwiamy.

Kiedy napotykamy trudności?

Trudności pojawiają się już w rodzinie, której się nie wybiera. Na pewno słyszałaś o określeniu „czarnej owcy” w rodzinie.

Z uciążliwościami spotykamy się również w środowisku zawodowym, w którym nie zawsze mamy wpływ na wybór osób, z którymi współpracujemy. Mamy wpływ natomiast na to, czy zdecydujemy się zostać w firmie, czy odejść i poszukać nowej pracy.

Część firm inwestuje w różnorodne zespoły w doświadczenie, osobowość, sposób myślenia, styl pracy i kompetencje. Pracownicy organizacji wtedy zwykle lepiej pracują, razem więcej osiągają i są bardziej innowacyjni. Praca w takim zespole może być bardzo rozwijająca, pozwala spojrzeć inaczej na daną sytuację, ale też jest więcej miejsca na nieporozumienia i zmęczenie emocjonalne. W tym miejscu zderzają się ze sobą różne postawy i nawyki, inne wychowanie oraz przekonania. Środowisko, które nie jest dla nas optymalne, czyli które zmusza nas stale do poszerzania strefy komfortu, zabiera nam sporo energii i dla niejednego jest wyzwaniem.

Z jakimi wyzwaniami mierzymy się w pracy?

Nie rozumiejąc siebie, trudno nam zrozumieć innych. Nie akceptując siebie, trudno nam zaakceptować innych.

Wyzwaniem są dla nas, chociażby ludzie, których cechy charakteru i osobowość są przeciwieństwem do naszych. Kiedy zachowania innych nie są takie, jakich oczekujemy. Prowadzi to do różnych niedomówień i trudnych sytuacji.

Weźmy pod uwagę dwie osoby, które muszą wspólnie rozwiązać problem. Jedna z nich ceni sobie ciszę i spokój, pracuje zachowawczo a druga niecierpliwa, pełna zapału i nastawiona jest na wynik. Mogą pojawić się pewne trudności dla obu stron.

Inna sytuacja jest, gdy dwie osoby prowadzą ze sobą rozmowę. Jedna z nich potrzebuje więcej przestrzeni dla siebie, czasu na zastanowienie się, by udzielić właściwej odpowiedzi, a rozmówca jest bardziej wygadany bądź myśli głośno. Jeśli nie wyjdą sobie naprzeciw, rozmowa stanie się monologiem.

Jeśli lubimy pracować w ciszy, trudniej jest nam się skupić, jeśli wokół nas toczą się głośne rozmowy, śmiechy i panuje hałas.

Kiedy nie mamy potrzeby przebywania z innymi, trudno nam odnaleźć się wśród osób, które mają wysoką potrzebę kontaktów społecznych.

 

Jak sobie poradzić z trudnościami?

Pierwszym krokiem ku lepszym relacjom z ludźmi i w efekcie lepszemu, bardziej świadomemu życiu zawodowemu i osobistemu jest wejście na drogę poznawania siebie. Znajomość siebie jest podstawą do zrozumienia tego, kim jestem, zachwycenia się sobą i współpracy z samym sobą. Pozwala nam nabrać większej pewności siebie, odkryć drzemiący w nas potencjał i bardziej uwierzyć w swoje możliwości. Kiedy zrozumiemy nasz styl zachowania i sposób reagowania na różne pojawiające się sytuacje, łatwiej zaakceptujemy sposób bycia innych zgoła odmienny niż tylko nasz.

Jedna z moich klientek Iwona sama przyznała, że „aby poczuć satysfakcję z pracy, móc się w niej rozwijać, dokonać jakiś pozytywnych zmian, musimy zacząć od zbadania swoich potrzeb i poznania samych siebie”.

Od czego możesz zacząć?

1. Wypisz wartości, które są dla ciebie kluczowe? Zastanów się, co rozumiesz pod pojęciem każdej wartości i jak chcesz o nie dbać. Następnie pomyśl, ile w praktyce poświęcasz na nie czasu? Czy rzeczywiście żyjesz tym, co dla ciebie jest cenne? Na przykład, jeśli zdrowie jest dla ciebie ważne, to jak o nie dbasz?

2. Zrób listę swoich umiejętności i zdolności. Umiejętności to jest to wszystko, co potrafisz robić. Zdolności to wszystko to, co potrafisz robić, co łatwo ci przychodzi.

3. Sprawdź, jakie masz dominujące cechy temperamentu i cechy charakteru. Określ ich mocne strony i obszary do rozwoju. Możesz zrobić to zadania z osobami, którym ufasz i dobrze cię znają. 

4. W drodze po umiejętne życie z ludźmi warto zdefiniować i odkryć swoją wrażliwość.

Zastanów się, czy jesteś osobą wysoko wrażliwą.

O czym warto jeszcze pamiętać?

O przekonaniach i o tym, co myślisz o sobie.

Oprócz tego, że jesteśmy różni, dodatkowo nie pomaga nam, jeśli porównujemy się do innych, skupiając uwagę na naszych brakach. Tracimy pewność siebie, gdy wydaje nam się, że inni nas obserwują i źle oceniają, przy okazji odbieramy sobie swoją jedyność i niepowtarzalność. Czasami boimy się pomylić, ponieważ błędy przeżywamy jako porażki całego człowieka. Interpretujemy i projektujemy. Podejmujemy niewłaściwe decyzje, bo wewnętrzny głos naszego krytyka odbiera nam odwagi do działania. Często próbujemy poradzić sobie z innymi, a okazuje się, że to w nas są różne nieprzepracowane obszary, których nie dopuszczamy do głosu. Mowa o trudnych doświadczeniach w przeszłości, które nas osłabiają, od których się jeszcze nie uwolniliśmy.

Czytając ten tekst, może przypomniałaś sobie, jakieś trudne sytuacje ze swojego życia. Zastanów się, co Cię poruszyło i jaką jakość relacji budujesz sama ze sobą?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *