Zastanawiasz się, co dalej? 

Pragniesz zmiany na polu zawodowym? Czujesz, że stoisz w miejscu? 

Nie masz z kim porozmawiać? Nie wiesz jak się zabrać za zmianę, od czego zacząć?

Między 35 a 50 rokiem życia często pojawia się kryzys rozwojowy, który wynika z toku życia, przejścia z jednego etapu w drugi, na który nie mamy żadnego wpływu. 

Potencjalne wydarzenia, które ten kryzys rozwojowy mogą wywołać to m.in. zakończenie studiów, syndrom pustego gniazda, przejście na emeryturę oraz przełom połowy życia, który jest bardzo wartościowy. Warto go nie pominąć w życiu, lepiej się nad nim pochylić, bo może przynieść bardzo wiele dobrego. 

Możliwe, że kryzys rozwojowy zaprasza Ciebie teraz do takiej refleksji. Zauważasz, że upłynęło 40 lat Twojego życia. Odczuwasz, że czas mija, a wraz z nim oddalają się Twoje pragnienia. Przypominasz sobie utracone możliwości i szanse.

Zacznę od samego początku. 

Rodzisz się i spełniasz oczekiwania osób z twojego otoczenia. Najpierw najbliższych: rodziców, dziadków, potem nauczycieli w szkole, przyjaciół. „Naginasz się” do innych, potem spełniasz oczekiwania środowiska zawodowego.

W pracy spędzasz dużą część swojego życia. Przychodzisz do domu i nie masz ochoty na nic, nie jesteś w stanie poświęcić swojej uwagi rodzinie, dzieciom, pupilom. Uświadamiasz sobie, że to, co obecnie robisz nie przynosi Ci to satysfakcji ani wartości dodanej. Lub może nawet nigdy nie przynosiło. Twoje zarobki są niewystarczające, nie odczuwasz satysfakcji finansowej. Do tego wszystkiego dochodzi silne poczucie odpowiedzialności i potrzeba stabilizacji. Rodzą się wątpliwości. Co jakiś czas przeżywasz chwile wyczerpania i rezygnacji. Występują one coraz częściej i trwają dość długo. Masz wrażenie, że Twoje życie kręci się wyłącznie wokół pracy i na „autopilocie”: dom – praca, praca – dom. Wewnętrzny głos doprasza się, abyś zadbała o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. 

Do tego podziwiasz ludzi, którzy od początku wiedzieli, co chcą robić. Niektórzy chcieli być prawnikami, to nimi zostali, marzyli o byciu lekarzami, są lekarzami. Twoja droga natomiast jest pełna zakrętów i zawirowań. 

Teraz będąc 40+ chcesz wreszcie poczuć szeroko rozumianą wolność, spełnić swoje marzenia. Wszędzie wokół widzisz jak inni spełniają je z satysfakcją na różnych polach czy w różnych sytuacjach życiowych. Też tak pragniesz. Masz chęć zmiany i spełnienia marzenia, które masz od dawna. Uwielbiasz pracę z ludźmi, chcesz rozwijać swój biznes i wierzysz, że wkrótce świat o Tobie usłyszy. 

Czujesz się uwikłana, odczuwasz konflikt decyzyjny. Brak celu, negatywny bilans. 

Aby się z tego wydostać, potrzebujesz odzyskać trzeźwość myślenia i zobaczyć inny punkt widzenia. Kogoś, kto poda Ci pomocną dłoń i wyrwie Cię z tej mieszaniny różnych odczuć i myśli. Zmiany mogą z czasem otworzyć przed Tobą nowe szanse i wydać dobre owoce. W tych zmianach nie ma gwarancji sukcesu. Nikt nie może dać nam pewności, że wprowadzając jakiekolwiek zmiany w naszym życiu, wszystko potoczy się dobrze. Tymczasem cały świat jest skonstruowany na zmianie, żyjemy w ciągłej zmianie. Decyzja o tym, czy coś się zmieni, należy do nas.

Prezentuję trzy okoliczności powodujące trudności, które stoją na drodze do zmiany kariery zawodowej:

1. Nie wiesz, co naprawdę pragniesz robić dalej. 
2. Wiesz, co chciał(a)byś robić, ale wdrożenie tej zmiany może sprawiać trudności. Zwyczajnie nie masz zasobów, aby ją wprowadzić w życie.
3. Posiadasz zasoby, które pozwolą Ci dokonać tej zmiany. Jednak istnieje obawa przed samą zmianą.

Dobra wiadomość jest taka, że w średnim wieku możemy jeszcze sporo zmienić. 

Jeśli marzysz o zmianie pracy, zadaj sobie pytanie, o jakie potrzeby chcesz zadbać w nowej pracy, co powinno się zmienić w Twoim życiu, np. lokalizacja, warunki pracy, ludzie. Pomyśl o tym, czego naprawdę chcesz. Czego już więcej nie chcesz, jak już nie chcesz się czuć, do jakiej jakości życia chcesz dążyć. 

  • Jakie mam marzenia dotyczące pracy? („Chciałabym móc powiedzieć, że pracuję dla przyjemności a nie dla pieniędzy”)
  • Co bym zmieniła i dlaczego, gdybym miała ponownie zacząć karierę? („nie szłabym za trendami, tylko wybrałabym pracę zgodną ze swoimi predyspozycjami”)
  • Jakie są moje mocne strony i w jakich obszarach chciałabym się rozwijać?
  • Jakie branże, firmy i stanowiska są zgodne z moimi zainteresowaniami?
  • Czy dokonałam analizy rynku pracy w moim mieście?
  • Czy mam w sobie gotowość do podjęcia działania? („jeszcze nie, potrzebuję wzmocnić swoją pewność siebie”)

Nasza wewnętrzna gotowość na zmianę jest kluczowa do tego, aby wykonać następny krok. Dlatego ważne jest, aby mieć w sobie gotowość do zmian i akceptować, że zmiany są naturalną częścią życia. Bez względu na to jaką zmianę dla siebie wybierzesz jest potrzebne działanie. 

Zazwyczaj nie robimy pierwszego kroku, z obawy przed tym, jak wiele jest przed nami. Blokujemy się. Przytłacza nas ilość zadań do wykonania, aby osiągnąć cel lub dotrzeć do miejsca, w którym będzie nam dobrze. Na pomoc przybywa metoda tzw. małych kroków, które ułatwiają realizację planów. Daj sobie chwilę na rozpisanie szczegółowych kroków na drodze do osiągnięcia zaplanowanych celów. Pamiętaj, aby wyznaczyć kamienie milowe, sposoby nagradzania swoich wysiłków i robić pit-stopy, aby sprawdzać, czy idziesz we właściwym kierunku. 

Kolejną przyczyną braku działania jest brak wiary w siebie, umniejszanie wartości swoim talentom i mocnym stronom. Osoby, które nie wierzą w siebie, często unikają wyzwań i ryzyka, bojąc się porażki lub krytyki. Mogą też łatwiej poddawać się w trudnych sytuacjach i tracić motywację. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z brakiem wiary w siebie jest praca nad budowaniem pozytywnego myślenia. To oznacza, że warto skupić się na swoich osiągnięciach, zamiast skupiać się na niedoskonałościach.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, to przede wszystkim warto złapać oddech. Przerobić zadania na tropie mocnych stron, osiągnięć i zainteresowań. Zachęcam Cię do przeczytania fragmentu mojej rozmowy doradczej z Kasią, która wie, jak i gdzie wykorzystać siłę swoich mocnych stron i wartości TUTAJ. Następnie umów się ze mną na bezpłatną wstępną konsultację online tutaj. Rozmawiając  z osobą z zewnątrz, nie jesteś narażona na krytykę, niezrozumienie i ocenę. Każda zmiana jest łatwiejsza, kiedy masz kogoś, kto Cię wspiera, jednocześnie też porządkuje Twoje myśli. 

Co się w Twoim życiu będzie działo, jeśli nie podejmiesz działań? Jesteś teraz w jakimś miejscu zawodowym i wyobraź sobie, gdzie będziesz za 10 lat jeśli nie podejmiesz teraz żadnych zmian?

Ze wsparcia warto skorzystać, gdy czujesz i wiesz, że potrzebujesz zmiany, jednocześnie nie potrafisz ruszyć w jej kierunku. Ciągłe uczucie zmęczenia, niewystarczająca satysfakcja z tego, co robisz i utknięcie w danej sytuacji mogą doprowadzić do wypalenia zawodowego.

Czy wiesz, że wypalenie zawodowe może wpłynąć negatywnie na Twoje zdrowie i życie prywatne? Nie pozwól, aby to się stało! Skorzystaj z wsparcia Pani anti-WypalenieZawodowe i odzyskaj równowagę w życiu zawodowym i prywatnym!

Czy czujesz, że utknąłeś w martwym punkcie i potrzebujesz wsparcia, aby wprowadzić zmiany w swoim życiu? Skorzystaj ze wsparcia Pani anti-WypalenieZawodowe🙋‍♀️ i zmień swoje życie na lepsze!

5/5